✦ Červen v Underdogs' ✦

Představujeme výběr z červnového programu. Z Kanady dorazí avantgardní písničkářka Kee Avil nebo indie-popoví TOPS, zahrají také belgičtí black metalisté Wiegedood, japonský psychedelický rock Kuunatic, dánský experimentální neofolk Of The Wand And The Moon nebo arizonský death metal Gatecreeper. Chystají se také hardcorové žně. Dorazí kapely z labelu Triple B, dále také Electric Chair, Lysol nebo Oust a řada dalších.

Červnový program odstartuje ve čtvrtek 2. června kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler aka Kee Avil. Ta se ve svém sólovém projektu věnuje elektroakustickému post- punkově laděnému písničkářství, které je založené na minimalistické, pečlivě soustružené hře na kytaru, proměnlivé elektronice, nástrojových i digitálních samplech a intimním hlasovém projevu. Společně s ní během večera vystoupí hudebnice, kodérka, konstruktérka hudebních nástrojů a odbornice na modulární syntezátory Katarína Gatialová aka Jano Doe. Její set doprovodí epileptickými vizuály umělec a kurátor Martin Blažíček.

V pátek 3. června dorazí ze Slovenska hardcorová čtveřice Ahoj a nové punkově laděné black metalové duo Teufelsmauer. Kapela Ahoj je napojená na trnavský komunitně-umělecký prostor Kubík. Underdogs' rozproudí svým svěžím, ale břitkým emo hardcorem, kterému vládne naléhavý ženský hlas. Duo Teufelsmauer, které si vystačí s bicími a kytarou, hraje úderný black metal s kořeny v punku. Společně s nimi na domácí půdě vystoupí Císařpancíř, rapové alter ego Honzy Majera, též ex-člena Nusle Sound System nebo Gh€ttobla$ter. Už tradičně nabídne jedovaté texty, špinavé beaty a vysokou míru nihilismu.

V pondělí 6. června zahraje v Underdogs' belgické black metalové trio Wiegedood, které je, stejně jako Oathbreaker nebo Amenra, součástí kolektivu Church of Ra. Do Česka se vrátí po čtyřech letech, tentokrát v rámci tour k očekávané desce There Is Always Blood At The End Of The Road. Před Belgičany zahraje pražský producent Hexen, jehož debutové EP Outer Layer of Psychic Sphere vydal label Wrong.

Po čtyřech letech se do Prahy vrátí také britští Delta Sleep, kteří v Underdogs' zahrají ve středu 8. června. V repertoáru mají rozkročeno mezi indie folkem, math rockem i post-hardcorem. Do Prahy přivezou svou aktuální desku Spring Island, která vyšla na oxfordském indie labelu Big Scary Monsters.

V pátek 10. června se v Underdogs‘ zastaví nizozemská hardcore parta Oust, kterou předchází pověst divokých koncertů. Společnost jí bude dělat hlasitá sludge-doom dvojice Möbius, která představí úplně čerstvý sedmipalec Omega, a poprvé v Praze vystoupí také nová kapela Nervy.

V sobotu 11. června pokřtí v Underdogs' své debutové album s názvem Indigo jihlavský rapper Eurodel, který je jedním z hlavních pilířů formace Pio Squad. Během večera vystoupí také celá řada hostů – například Fejbs, Edúv Syn a Žákheles, Highlifeboyz, Majcheros nebo Drogy D.

Neděle 12. června bude v Underdogs' ve znamení psychedelického rocku. Z Tokia dorazí trojice Kuunatic. Kapela vychází z post-punkového základu, na který ale nazírá japonskou optikou a vytváří tak zcela originální zvuk. Každá z členek přináší do kapely jinou hudební i kulturní perspektivu a dohromady dávají hudební celek, jenž sází na rituálně znějící bicí, pulzující basový základ a atmosféru dokreslenou klávesami a tradičními japonskými nástroji. Společně s Kuunatic zahrají Oswaldovi, kteří momentálně působí jako trio. Zvuk kapely lze popsat jako psychedelický rock s kořeny v americkém blues třicátých let minulého století, ale i v současném tuarežském blues. Další kořeny jejich inspirace prorůstají jihoevropským folkem, přes soundtracky ke spaghetti westernům až k dronovému minimalismu.

V pondělí 13. června dorazí v rámci společného turné první vlna kapel z předního amerického hc labelu Triple B. Turné nese název Triple B European Takeover a během prvního večera zahraje hardocore trashová lokomotiva Three Knee Deep, heavy hardcore Pain of Truth a Life's Question nebo Buried Dreams, kteří sázejí na údernou směs hardcoru, metalu a punku.

O tři dny později, ve čtvrtek 16. června čeká Underdogs' další hardcorová smršť. Tentokrát jí bude mít na svědomí hyperaktivní hardcore Electric Chair, garage rock'n'roll Lysol a latinskoamerický hc punk Uzi, za podpory pražské d-beat party Bezejmenní psi a rožnovské punkové galérky Perly sviním.

V pátek 17. června se po více jak čtyřech letech do Prahy vrátí montrealská čtveřice TOPS. Už od svých začátků na montrealském popově vizionářském labelu Arbutus Records si TOPS drží svůj styl a staví na soft rockových groovy melodiích zabalených do vintage popového pozlátka. Do Underdogs' přivezou svou horkou novinku - EP Empty Seats, které vyšlo 10. května opět na kapelním labelu Musique TOPS. Společně s TOPS zahraje v Berlíně žijící německo-polský písničkář Jonathan Jarzyna aka John Moods, mimo jiné spoluzakladatel v Underdogs' prověřené berlínské indie popové kapely Fenster. John Moods svou hudbu popisuje jako spirituálně-romantický outsider pop s přesahem do psychedelie a jazz folku šedesátých a sedmdesátých let nebo progresivního rocku let osmdesátých.

V pátek 24. června zahraje v Underdogs' arizonská death metalová skvadra Gatecreeper. Do Prahy přiveze svou loňskou desku An Unexpected Reality, která vyšla na labelu Closed Casket Activities. Na novém albu sázejí Gatecreeper na protiklady a hrají si s tempem. Na první straně servírují sedm rychlých,úderných songů ovlivněných grindcorem, hardcorem nebo punkem. Na druhou stranu nahráli jediný doom metalový track, který je zatím nejpomalejší a nejhutnější nahrávkou kapely. Společně s Gatecreeper zahrají Vole – enfant terrible pražského punkového undergroundu.

V sobotu 26. června do Underdogs' dorazí dánský multiinstrumentalista Kim Larsen se svým sólovým projektem Of The Wand And The Moon. V rámci evropského turné představí nové album Your Love Can't Hold This Wreath Of Sorrow, kterým po desetileté pauze navazuje na předchozí fenomenální deskuThe Lone Descent. Na nové desce zůstává Larsenovo nezaměnitelné potemnělé gotické vypravěčství vedené jeho hlubokým hlasem, ale oproti předchozí tvorbě se posunul do výrazně rockovějších i experimentálnějších poloh. Během večera vystoupí také švédský hlukový černokněžník Trepaneringsritualen a harsh noise projekt Kollaps, za kterým stojí ve Švýcarsku žijící australský hudebník Wade Black.

V úterý 28. června dorazí druhá vlna kapel v rámci Triple B European Takeover. Tentokrát kontrolu nad Underdogs' převezmou straight edge hc Magnitude, kamikaze crossover trash Dead Heat, all-star mosh punk Warfare, špinavý old school hardcore The Fight a Triple B nováčci Restraining Order.

Červnový program uzavře brněnský crust Brünner Todesmarsch, pražský nesmlouvavý hc punk Interpunkce a street punk crust Altercation. Jejich společný koncert proběhne ve čtvrtek 30. června.