✗ Freak-popový hitmaker Jimmy Whispers je zpět

 ✦ Jimmy Whispers & Spiral Sadness     tickets   
@underdogsprague 

Do Prahy se po sedmi letech vrací losangeleský freak-popový indie písničkář James Cicero aka Jimmy Whispers s dlouho očekávanou druhotinou Search of God. V Underdogs' zahraje ve středu 1. listopadu společně se Spiral Sadness - nejnovější inkarnací pražského multidisciplinárního umělce Michala Drozena.

Jestli je někdo mistr na ultra návykové lo-fi popové hitovky, tak je to Jimmy Whispers. Nenechte se ale ošálit třpytivým elekro-popovým pozlátkem. To, co samozvaný „the greatest bedroom popper“ vytváří s pomocí dvou vintage synťáků, karaoke stroje a drum machine Rolland CR5000, jsou v jádru protest songy. Hned úvodní track Ice Cream Truck z novinky Search of God se po patnácti vteřinách změní z roztomilého jinglu hodného pojízdného zmrzlinářství v protipolicejní agitaci, která poněkud zhořkne na jazyku. Nová deska o deseti tracích a celkově patnácti minutové stopáži má fungovat jako wake-up call poháněný vírou, že i malé akty vzájemné laskavosti a porozumění můžou nastartovat změnu a že možná ten náš zatracený svět ještě pořád stojí za záchranu.

Na desku, která vyšla letos v červnu u Carpark Records, jsme si od releasu debutového Summer in Pain museli osm let počkat. Za tu dobu se v životě Jimmyho Whisperse odehrála řada změn. Z Chicaga se přesunul do Los Angeles. Kromě vlastní hudební tvorby se začal spolupodílet i na albech jiných hudebníků a hudebnic. Spolupracoval například s Dentem Mayem nebo s Drugdealer. Dal se na filmařinu a začal režírovat hudební videa. Je podepsaný jako režisér a editor pod všemi svými videoklipy k Search of God. Klip k singlu True Love Is Freedom spolurežíroval s losangeleskou hudebnicí a performerkou Genevou Jacuzzi, která se stejně jako on začala věnovat tvorbě hudebních videí. Také začal abstinovat a pořídil si „novou“ káru – Buick Reatta z roku 1988. 

Na Search of God Whispers spolupracoval s Ziyadem Asrarem z chicagského dua Whitney. Deska se nese v duchu Midwestern ema, hyper-popu, desky Smile of Beach Boys a soundu dnes téměř zapomenutého rádia jewel-box. Oproti Summer in Pain na ní ubylo na rozervanosti, o to více prostoru je na přemýšlení a napojení se. Možná, že Whispers ubral ze svých pověstně divokých stage performací a tentokrát během koncertu nevychrstne pivo do publika nebo ho nepřinutí tancovat ploužák na Armstrongovo What A Wonderful World jako za starých časů. Neznamená to ale, že by ztratil schopnost chytit za srdce. Spíš naopak!


Večer otevře Michal Drozen se svým aktuálním projektem Spiral Sadness. Drozen dlouhou dobu vystupoval jako Country Sinner, který ve své tvorbě reflektoval svoji vlastní vizi outsider folku a country. V domácích podmínkách natočil více jak stovku skladeb, které distribuoval na podomácku duplikovaných kazetách. Jednoho dne, zhruba před dvěma lety, se rozhodl svoji minulost zahodit, oholil si hlavu a začal programovat beaty. A k nim přidal vrstvu pomalého a nejistého rapu, netypického pro žánr, ale typického pro Drozenovu unikátní expresi. Od té doby Spiral Sadness vydal několik nahrávek, některé samonákladem, některé na labelu Stoned to Death. Nejaktivnější je však na svém soundcloudu, kam přidává nové skladby téměř pravidelně.