✗ Nekompromisní noise rock Unsane se vrací do Prahy

Newyorské noise rockové ikony Unsane přijedou v listopadu do Underdogs' odehrát svůj raný katalog, včetně ztraceného a po letech znovunalezeného debutu Improvised Munitions.

   Unsane + San Leo + The Antikaroshi     tickets  
@underdogspragueNestává se příliš často, aby kapela čekala na svůj debut více jak třicet let, tím spíš když se jedná o kapelu, která má status kultu. Přesně to je ale případ newyorských noise rockových ikonoklastů Unsane. Jejich debutová nahrávka Improvised Munitions totiž za podivných okolností zmizela ještě před vydáním a až donedávna byla považovaná za nenávratně ztracenou.

Unsane album nahráli v roce 1989 pro Circuit Records, kde tehdy vydávali například i Cop Shoot Cop nebo Surgery. Majitel vydavatelství, jistý Ernie, ale údajně neukočíroval svou náklonnost ke kokainu a s tím spojené enormní dluhy, a jedno dne prostě zmizel. Jestli se předávkoval, utekl, aby si zachránil krk, nebo si ho podali dealeři, kterým dlužil, není známo. Jisté ale je, že spolu s ním zmizel test pressing nikdy nevydané debutové nahrávky budoucích noise rockových legend. Chris Spencer, zpěvák, kytarista a spoluzakladatel kapely Unsane, sice měl vlastní kopii. O tu ale podle svých slov přišel, když mu tehdejší spolubydlící odcizili a rozprodali jeho sbírku vinylů. Jediné nahrávky Improvised Munitions tak skončily neznámo kde. Tedy alespoň do doby, než hudební publicista Jordan N. Mamone náhodou objevil v jednom z record storů v Lower East Side bílý sleeve s ručně psaným nápisem „Unsane Test Press Never Released“ a katalogovým číslem CIRCUIT-006.

Když se po letech o tomto objevu dozvěděl Chris Spencer, požádal novináře, zda by si mohl test pressing půjčit a udělat remasterovanou verzi. Mamone souhlasil a Spencer tak loni dostal příležitost na svém svém labelu Lamb Unlimited Records vydat nejranější a nejsyrovější materiál z katalogu Unsane, do kterého se propisuje noisová kakofonie, šílenství a přestimulovanost New Yorku z dob, než na něj tvrdou ruku udeřil Rudy Giuliani a než se velkoměstem začala plíživě šířit gentrifikace. K původním sedmi skladbám přidal Spencer ještě další čtyři, pocházejí z kazetového dema z živých vystoupení Unsane v klubech jako CBGB, ABC No Rio nebo the Pyramid odehraných během roku 1988.

Label Lamb Unlimited chystá na letošní rok další release – remasterovanou verzi uznávaného eponymního alba, které původně vyšlo v roce 1991 na Matador Records a obsahovalo i několik znovu nahraných skladeb ze ztraceného debutu. Šokující obal této desky, na kterém je skutečná fotka z newyorských policejních archivů zobrazující na kolejích ležící mrtvolu s hlavou oddělenou od těla, dokonale charakterizuje hudbu Unsane – brutální, syrová a bez ambic podbízet se publiku.

S těmito ranými kousky se na podzim Unsane vydají na evropské turné a sobotu 12. listopadu zahrají v Underdogs'. Společně s Unsane během večera vystoupí italské experimentální rockové duo San Leo a německé post-rockové trio The Antikaroshi.